daikin-img
daikin-img
daikin-img

תוצאות חיפוש

הפרויקט

דירת פנטהאוס יוקרתית הנמצאת בקומה הארבעים ושמונה במגדל מגורים חדיש בתל אביב. הדירה התקבלה כדירת מעטפת חדשה שלתוכה נוצקו התכנון והעיצוב. קיר, באורך עשרים וחמישה מטרים, שבוצע בחיפוי נגרות, מחלק את הדירה לשני אזורים. מצדו האחד, השטח הציבורי שבו סלון ומטבח ואילו מצדו השני, החדרים הפרטיים וחדרי השירות. בדירה, ישנה מרפסת חיצונית גדולה מאוד הפונה לכיוון מערב, שממנה נשקף נופה המרהיב של העיר השוקקת, הים וחופיו. מעבר לכך, חזיתות הדירה פתוחות לכיווני מערב, צפון ודרום כשכל המעטפת שלה מעוטרת וויטרינות מרצפה עד תקרה.

 • אדריכלות

  משה צור אדריכלים בוני ערים בע״מ

 • תכנון ועיצוב פנים

  אדריכל רז מלמד

 • קבלן ראשי

  איגור גרייפר

 • תכנון מערכת מיזוג האוויר

  מיזוג פלוס בע״מ

 • התקנת המערכת

  מיזוג פלוס בע״מ

 • צילום

  עמית גרון

אתגרים

בעת תכנון מערכת מיזוג האוויר וחישובי עומס החום שלה, נלקחה בחשבון במיוחד החזית הפונה לכיוון מערב. זה, מכיוון שכבר משעות הצהריים, השמש יורדת בכיוון זה, מכה על הוויטרינות ויוצרת אפקט של חממה. דרישת האדריכל והלקוח הייתה שלא להנמיך תקרות, מה שדרש יתר מאמץ בתכנון מערכת מיזוג אוויר שתייצר מיזוג הומוגני, שקט ואיכותי בחלל כל כך גדול שלא דרך התקרה. כל הגרילים של מספקי האוויר בבית הם צמודי תקרה כשלמעשה, זהו הפרט המקשר בין ארונות הקיר לתקרה. פרט כזה, דורש תיאום מוקפד מול תכנון וביצוע הנגרות מצד אחד ורמת התקנה גבוהה מאוד מצד שני. מכיוון שהתקן מחייב התקנה של מתזים לכיבוי אש, נוצר צורך לפנות מקום למתזים מתוך גריל אספקת האוויר. הדבר נפתר באמצעות קידוח עם כוס מיוחדת שאפשר גם את התקנת המתז. שינוע חלקי מערכת המיזוג, כולל מעבים ומאיידים, לקומה הארבעים ושמונה אינו פשוט ואינו דבר שבשגרה.

פתרונות

בשל הרצון לצמצם את כמות המעבים ועדיין לוודא שכל אזור בדירה יוכל לעבוד בנפרד עם הפעלה נפרדת ושליטה על הטמפרטורה, נבחרה מערכת VRV של דייקין. קיר פנימי, שעובר לכל אורך הדירה ומהווה בעצם חלק מליבת הבניין שרצה לגובה כל הקומות בו, חופה בנגרות בעלת חירוץ עדין לקבלת מרקם של חומר שכמו זולג מתקרה עד רצפה. המאיידים עבור כל השטח הציבורי בדירה, הוטמעו בתוך הנגרות של קיר זה באפן שאפשר הימנעות מהנמכות תקרה. אספקת האוויר בשטח הציבורי, נעשית דרך גרילים ששולבו בנגרות בחלק העליון של הקיר בעוד שיניקת האוויר, מתבצעת דרך ניתוק נסתר בנגרות במפלס הרצפה. הגב הכפול של הנגרות המחפה את הקיר, מאפשר חלל להזרמת האוויר מגובה הרצפה אל המאייד. בחלל הפרטי, בחדר השינה המרכזי, ההימנעות מהנמכת התקרה התאפשרה הודות להטמעת המאייד בתוך נגרות הארון באזור שמעל הטלוויזיה. התקנה במקום שכזה, מאפשרת גם גישה נוחה לטיפול ביחידה באמצעות דלת ארון רגילה. גריל אספקת האוויר, הותקן בחלק העליון של הארון ואילו יניקת האוויר, מתבצעת באמצעות צוקל נסתר במפלס הרצפה שגם מייצר מראה של ארון מרחף. גם כאן, דופן כפולה בארון הקיר, מאפשרת את תנועת האוויר ממפלס הרצפה אל המאייד. עומק הנגרות, נוצל גם ליצירת קיר ארונות אחסון ומדיה. בחדר הרחצה, הוטמע המאייד בארון האמבטיה שבו גריל אספקה צמוד לתקרה וגריל יניקה נמצא בצוקל צמוד לרצפה. בדירה קיימת מיני סוויטה נפרדת שבה בוצעה הנמכת תקרה בחדרי השירות והרחצה לטובת הטמעת מאיידים. גרילי האספקה והיניקה, זהים לאלו שבשאר הדירה. בנוסף, בכל חדרי הרחצה והשירותים קיים אוורור מאולץ המתבצע ס״מ בחיבור באמצעות מפוח אינליין ויניקת אוויר דרך ניתוק של 3 שבין הקירות לתקרה. מעבי הדירה הונחו באזור טכני שיועד לכך עם גישה דרך המדרגות המובילות לגג. מערכת מיזוג האוויר כולה מחוברת על ידי מתאם תקשורת למערכת הבית חכם, מה שמקנה שליטה בה מרחוק.