daikin-img
daikin-img
daikin-img

תוצאות חיפוש

הפרויקט

מלון הבוטיק ממוקם בפינת הרחובות בן יהודה ואלנבי שבלב הסואן של תל אביב בסביבה אורבנית, תוססת וצפופה. למעשה, הוא תופס את חלק מקומותיו של 'בית מגדלור', מהמבנים המוכרים בתל אביב, שעבר בשנים האחרונות תהליך של התחדשות ושדרוג שכמו הקימו חלקים ממנו לתחייה.

כך למשל, לובי המלון שוכן במשרדי חברת נסיעות שעזבה את המקום. מסעדת המלון ודק השיזוף שלו, מוקמו בחלל ששימש בעבר כמועדון לילה. הקומה החמישית, הוסבה למסעדה שלצידה טראסה ירוקה ורחבת ידיים בעלת נוף פנורמי מרהיב. במרתף הבניין, מוקם אולם אירועים וכנסים לצד מועדון בריאות וספא ואילו על גג המגדל, במרומי הקומה ה 18 ,ישנו סקיי-בר פתוח אל נופי העיר והים.

 • עיצוב פנים

  נסטור סנדבנק ל NESTOR ARCHITECTURE

 • מפקח

  רועי לישנסקי

 • תכנון מערכת מיזוג האוויר

  יגאל רודניק, וישקין תכנון

 • התקנת המערכת

  מ.ד.ע. איורור ומיזוג אויר בע״מ

 • צילום

  אסף פינצ'וק

האתגר

הכנסת מערכות מיזוג האוויר הנדרשות בבתי מלון, שונה מאלו הנדרשות בבית משרדים, מה שהיה השימוש המקורי של המבנה לפני הסבתו. התקרה הנמוכה יחסית, שגובהה פחות מהממוצע בבניינים חדשים, הצריכה תמרון ומחשבה מיוחדת לגבי השארת גובה סביר שלה בחדרי האורחים. בנוסף, על מנת להניף את המעבים אל גג המבנה בקומה השמונה עשרה, נעשה שימוש במנוף הבניין הישן שמקורו בשנות השמונים. לא מעט חששות התלוו לפעולה זו.

הפתרון

באולם הנמצא בקומת המרתף, נדרשו בו זמנית, גם אוורור וגם כמויות גדולות של אוויר צח. המאיידים, הוטמעו בתוך תאים בעומק מטר שנוצרו כתוצאה מיישור קו עיצובי דקורטיבי עשוי עץ בין עמודי הענק של הבניין הנמצאים בפאות ההיקפיות של האולם. אספקת האוויר לאולם, מתבצעת דרך ז'טים שהם למעשה תריסים עגולים שאפשר לכוון בהם את זרימת האוויר לכיוון שרוצים. הז'טים הללו, מוטמעים בנגרות הקירות ההיקפיים. יניקת האוויר, מתבצעת דרך תריס גדול וחשוף הנמצא בכל פאה באולם. משם, נשאב האוויר לתעלות שפולטות אותו באמצעות סבכות מדרכת ברחוב בן יהודה.

חלקו השני של המרתף, משמש כספא מפנק עם ג'קוזי וחדרי טיפול. המאיידים מוטמעים בחלל התקרה כשאספקת האוויר מתבצעת דרך גרילים הנטועים בה. מפוח ליניקת האוויר, נמצא במחסן הסמוך כשאליו מחוברות תעלות יניקה המגיעות מחללי התקרה בחדר הכושר, בחדרי טיפולים ובאזור הג'קוזי.

הקומה החמישית של בית המלון, כוללת מסעדה עם מרפסת ושנים עשר חדרי אירוח. במסעדה, קיימים שני מאיידים בהספק של אלפיים חמש מאות CFM המשלבים בתוכם מחזור אוויר וכשלושים אחוז אוויר צח. באולמות כאלה, בהם יש ריחות של בישולים, חשוב, לצד מערכת המיזוג, לשלב החדרת אוויר צח שמטרתה לאוורר טוב יותר את המקום. המאיידים באזור זה, נמצאים בהנמכת תקרה אליהם מחוברים גרילים תקרתיים. פסי היניקה צמודים גם הם לתקרה.

בכל חדר אירוח בקומה זו, יש ג'קוזי חיצוני מוקף צמחייה. הג'קוזי מחומם ב־recovery heat כך שבזמן שאורחי החדרים הללו ממזגים את חדרם, עודפי הקירור מנוצלים לחימום מי הצריכה בג'קוזי. מאיידי החדרים, מוטמעים בהנמכת תקרה במבואת הכניסה של כל חדר כשגריל האספקה מצוי באותה הנמכה ומכוון אל החלל המרכזי שלו. יניקת האוויר, מתבצעת באמצעות גריל דקור מעוצב בתקרת החדר. מערכת דומה נמצאת בכל החדרים גם ביתר הקומות. המעבים והצ'ילרים )מערכות קירור המים( נמצאים על גג המבנה כשמהם יוצאת צנרת דרך פירים ייעודיים אל חלקי המבנה השונים. הצנרת מתפצלת בקומות על פי הצורך. מערכת מיזוג האוויר מחוברת לבקר מרכזי השולט בכל חדרי המלון ובאזורים הציבוריים שבו.