daikin-img
daikin-img
daikin-img

תוצאות חיפוש

הפרויקט

וילה רוטשילד (בית עווד ההיסטורי) נבנתה לפני כמאה שנה בסגנון אקלקטי שתאם את האווירה של מרכז תל אביב ההיסטורית. הבית עבר תהליך שימור מחמיר ומשמש כיום כבית יוקרה מפנק וייחודי. הוא פונה לכיוון מערב אך מוצל ברובו בשל ריבוי העצים בשדרות רוטשילד. צדי צפון-דרום של המבנה מוצלים גם הם על ידי מבנים שכנים, כך שקרינת השמש ועומסי החום אינם חזקים בו. בכיוון מזרח, ישנה בריכה אך גם שם, האזור מוצל על ידי עץ גדול מאוד שנטוע בגינת המבנה השכן.

 • אדריכלות

  בר אוריין אדריכלים

 • עיצוב פנים

  טל בר אוריין ולינוי שושני, בר אוריין אדריכלים

 • חללים ציבוריים

  סטפן מטי אדריכלות ועיצוב פנים

 • מפקח

  אייל שריג, ניהול תאום ופיקוח פרויקטים

 • תכנון מערכת מיזוג האוויר

  גדעון קפלן, מהנדסי מיזוג אוויר

 • התקנת המערכת

  אלון בית און, בית און מערכות מיזוג אוויר מתקדמות

 • הדמיה

  סטודיו - 84

אתגרים

בשל תהליך השימור המחמיר והצורך לשמור על כל פרטי המבנה מבלי לפגום בהם בשום צורה, תשומת לב מרבית הוקדשה לשינוע המערכות בצורה מתחשבת ועדינה. בנוסף, צריך היה להימנע מקידוחים, הנמכות תקרה או קירות כפולים שהיו משבשים את המבנה מבחינה ויזואלית. הרצון לשמור על שיא הגובה מרצפה לתקרה, הביא לפתרון יצירתי של שילוב מערכות בהתאם לדרישות האדריכליות.

פתרונות

מערכות מיזוג האוויר בפרויקט הוטמעה בסופר פוזיציה כבר בתחילת הפרויקט. בשל היותן גדולות ומאסיביות, ומכיוון שהן משרתות את כל חלקי המבנה, הן השפיעו רבות על התכנון ונכנסו ראשונות לאתר. בבית שולבו שני מעבים. מעבה צפוני, הממזג רק את קומת המרתף. ומעבה דרומי גדול יותר, הממזג את קומת הקרקע והקומה הראשונה. שניהם ממוקמים בגינה והוכנו עבורם תשתיות מיוחדות עוד בשלב הביצוע במטרה להעביר את הצנרת מתחת לפני הקרקע מבלי לפגוע בנראות של הפיתוח החיצוני בשל הגינה. צנרת הקרר עבור המרתף, עוברת מתחת לקרקע, עולה בתוך קיר כפול ורצה בהנמכות התקרה של המרתף שבו ארבע יחידות קצה. קומה זו, מכילה חדר אופר, סלון וחדר כביסה. בחדר האופר, היחידה צמודת קיר ומשתלבת בנגרות של ארון הקיר. אספקת האוויר, נעשית דרך תריס דקור אייר שמשתלב בחלק העליון של הארון ואילו היניקה, מתבצעת דרך צוקל נסתר בתחתית הארון. יתר היחידות בקומה זו, הן יחידות אופקיות המצויות מעל הנמכות גבס, כשאספקת ויניקת האוויר מתבצעת דרך גריל מיזוג אוויר משולב קירי או תקרתי בהתאם למקום ולהתקנה. צנרת הקרר עבור קומת הקרקע והקומה הראשונה, עוברת גם היא מתחת לקרקע ועולה בתוך עיבוי קיר עם פיצולים בכל אחת מהקומות. בקומת הקרקע, שבה יש מטבח, פינת אוכל, כניסה, סלון ומעבר, יש ארבע יחידות קצה הממזגות את החלל הפתוח. יחידות אלה, אופקיות ומוטמעות בתקרה בהנמכת הגבס הנמצאת במטבח ובמעבר. כל מפזרי האוויר סמויים בקיר עם משקוף עיוור ללא שוליים, כך שהם נמצאים בקו אפס עם מישור הקיר, מוברשים וצבועים בגוון שלו. עבור הסלון, מוקמו גרילים מסוג דקור אייר בהיקף הקיר. בתקרת הפרוזדור ובתקרת המטבח ופינת האוכל, יש גרילים תקרתיים כפולים, מסוג רונה, ארוכים וצרים וסמויים בגבס ללא שוליים שרצים במקביל ובהתאם לקווי האדריכלות והתאורה. בקומה הראשונה, יש סוויטת הורים, חדר רחצה, חדר עבודה וחדר שינה נוסף ומעבר באזור המעלית. בקומה זו, יש חמש יחידות קצה אופקיות צמודות תקרה מעל הנמכות גבס. בחדר השינה, היחידה מוקמה בתוך נגרות הארון בשילוב תריס בנגרות מסוג דקור. בסוויטה, ישנו גריל קירי סמוי, מסוג דקור, עם משקוף עיוור ללא שוליים ואוויר חוזר בצוקל הארון שבחדר הארונות. באזור המעלית, ממוקמת היחידה בהנמכת התקרה כשאספקת האוויר מבוצעת על ידי גריל רונה תקרתי. כל מאייד נשלט בעזרת מתאם תקשורות דרך פנלךים של בית חכם ובנוסף יש גישה מרחוק להפעלת ולשליטה על מערך המיזוג.