daikin-img
daikin-img
daikin-img

תוצאות חיפוש

הפרויקט

המבנה נמצא על מורדות ההר בשכונת בית וגן בירושלים. כיאה לקהילה אותה הוא משרת, הוא בו בזמן מרשים וצנוע, בולט אך נחבא בין בתים, חדיש ומסורתי. אור רך חודר אליו דרך התקרה והחלונות המאורכים ומציף את בתי הכנסת שבו בטהרה. בקומת הרחוב, שוכן בית כנסת 'מנחת חיים' שבו תקרה בגובה שמונה מטרים ואולם הכולל עזרת נשים בגלריה. בקומת המרתף, שזוויותיה חדות ותקרתה נמוכה, ישנו בית כנסת לקהילת אשכנז.

 • אדריכל

  נחום מלצר

 • עיצוב פנים

  ריקי גרוזמן

 • מפקח

  בני שם טוב, ניהול ויזום פרויקטים בע״מ

 • תכנון מערכת מיזוג האוויר

  הוריקן מיזוג ובקרת אקלים

 • התקנת המערכת

  הוריקן מיזוג ובקרת אקלים

 • צילום

  יוחנן כץ

אתגרים

שכונת בית וגן היא מהגבוהות בירושלים ולכן היא קרה מאוד בחורף. בשנים בהן יורד שלג בבירה, זה קורה קודם כל שם ולכן חשוב היה לתכנן נכון גם את מערכת החימום. בבית הכנסת העליון, האתגר היה לשמור על אקוסטיקה שקטה כך שלא יהיה הד ובנוסף, שמיזוג האוויר יהיה אחיד ונעים בכל חלקי האולם. בנוסף, בעזרת הנשים, רצו להימנע מהנמכת יתר של התקרה כדי לא ליצור תקרה נמוכה מדי באזור זה. מכיוון שבבית הכנסת העליון מערכת מיזוג האוויר משמשת גם לחימום, צריך היה לשים דגש על הימנעות מיובש האוויר שעשוי לגרום לקהל תחושות לא נעימות כמו עיניים יבשות וצמא. לצורך כך, נדרש תכנון של פירים לאוויר חוזר תחתון שהוטמעו בעיצוב. בבית הכנסת התחתון, האתגר המרכזי היה בהתמודדות עם תקרה נמוכה מאד המגיעה לגובה של 75.2 מ״ר לפני הנמכות, מה שהביא למציאת פתרונות יצירתיים.

פתרונות

המעבים של המבנה כולו נמצאים על הגג. משם, יורדים הצינורות דרך פיר צנרות יעודי המגיע לכל אחת משלושת הקומות ומתפצל בהן כך שכל קומה מקבלת מעגל גז מרושת אחד בהתאם לכמות המאיידים בה. כך, מתפצלת הצנרת מהפיר לאולם בית הכנסת העליון, לעזרת הנשים ולבית הכנסת התחתון. באולם המרכזי של בית הכנסת העליון, ארבעה מאיידים נמצאים בתקרת גבס כפולה שמתחת לגלריית עזרת הנשים. כל אחד מהם מספק אוויר באמצעות גרילים מסוג דקור שנמצאים על הנמכת התקרה ומופנים כלפי האולם. מאייד נוסף, נמצא בהנמכת תקרה בנוחיות ומספק אוויר ללובי ולחדר המדרגות. יניקת האוויר באולם, מתבצעת דרך החלק התחתון של הספרייה המקיפה אותו באפן שמוטמע בפרטי הנגרות. בארונות הספרייה, יש גב כפול המאפשר מעבר אוויר מהגרילים דרך תעלות פח עד המאיידים המוטמעים בהנמכת התקרה. בעזרת הנשים, יש שבעה מאיידים שמוטמעים בהנמכת הגבס בתקרה. מהמאיידים הללו, מסופק אוויר דרך תעלות פח המובילות לגרילים לבנים המשתלבים בעיצוב התקרה. צורת הגרילים העגולה, נלקחה בחשבון מראש, כך שהיא משתלבת בדוגמת חיתוך הסי אן סי המעטר אותה. יניקת האוויר באזור זה, מתבצעת גם היא דרך גרילים הזהים לאלו של אספקת האוויר ומשתלבים גם הם בתקרה. הגישה לשירות וטיפול במאיידים בבית הכנסת העליון, מתבצעת, בעזרת הנשים, דרך פתח נסתר בנגרות של התקרה שנפתח באמצעות לחיצה – אופנארט. אותו פטנט יושם גם עבור המאיידים המוטמעים מתחת לעזרת נשים, כך שהם מותקנים בתוך הנמכת התקרה עם פתח בקו אפס שגם הפתיחה שלו מתבצעת בלחיצה. בבית הכנסת התחתון, שולבו יחידות קצה קטנות רבות שמטרתן לשמור על השקט ככל שניתן. כך, יש בו ששה מאיידים ורטיקליים שרובם נטמעים בנגרות ארונות הקיר בקדמת האולם ומשאירים את התקרה נקייה מהנמכות. הגישה אליהם קלה, שכן נדרשת רק פתיחת דלת בדומה לדלת של ארון. אספקת האוויר מתבצעת דרך גרילי דקור בחלק העליון של הארונות ואילו יניקת האוויר מוסתרת בנגרות באמצעות ניתוק סמוי של הארון מהרצפה. בחלק האחורי של האולם, יש מאייד נוסף שנטמע גם הוא בנגרות. אספקת האוויר מתבצעת באמצעות גריל דקור שנמצא בחלק העליון של הארון ואילו יניקת האוויר שם, היא דרך חריצים ששולבו בנגרות בחלק התחתון של דלתות הארונות. למערכת מיזוג האוויר במבנה כולו יש בקרה חכמה על ידי קול מאסטר המאפשר גישה למזגנים דרך אפליקציה מכל מקום בעולם.