daikin-img
daikin-img
daikin-img

תוצאות חיפוש

הפרויקט

בית בודד במושב בשרון היושב על מגרש בשטח של כ־500,2 מ״ר. מבנה הבית, בן הקומה האחת, בנוי בשני מפלסים, כשבחלקו העליון נמצאים חדרי השינה ואילו חלקו התחתון מיועד לחלל הציבורי. יחידת ההורים והחלל הציבורי פונים לגינה ולבריכה. תכנון הבית, בשטח 270 מ״ר, הוא בקו נקי, קלאסי ואלגנטי. בחזית הקדמית, מעל מבואת הכניסה הפונה לכיוון דרום, ובפינת הישיבה בחצר אחורית הפונה לצפון, נבנו פרגולות שתפקידן לייצר הצללה ולמנוע פגיעה ישירה של קרני השמש בוויטרינות העוטפות את הבית. הצללה כזו, כמו גם חלונות מבודדים ושמשות כפולות, עשויה להוריד את טמפרטורת פנים הבית במעלה עד שלוש.

 • אדריכלות

  בלטמן כהן אדריכלות ועיצוב

 • מפקח

  א. לופו יזמות, פיקוח ובניה בע״מ

 • תכנון מערכת מיזוג האוויר

  קירור ספיר מערכות מיזוג בע״מ

 • התקנת המערכת

  קירור ספיר מערכות מיזוג בע״מ

 • צילום

  עמית גרון

אתגרים

מטרת האדריכלית הייתה, לנצל את שטח הבית באפן מיטבי, להימנע מפתחי שירות בתקרות או בכל מקום אחר ולהשתמש במערכת מיזוג המספקת שקט מירבי.

פתרונות

המאיידים המשמשים את האזור הציבורי בבית, הותקנו בתא אקוסטי על הגג הבנוי באפן כזה שהוא יכול לעמוד בפני כל תנאי מזג האוויר. הגישה למתן שירות וטיפול בהם, מתבצעת באמצעות סולם ייעודי. מהמאיידים הללו, יוצאות תעלות החודרות את גג הבית ומתפצלות בהנמכות התקרה באפן שהן מספקות אוויר בצורה שווה לכל אורך הגרילים. מכיוון שמדובר במאיידים גדולים שתפקידם למזג את כל החלל הציבורי, ההעדפה הייתה להניח אותם על הגג גם כדי להשיג שקט מקסימלי, גם כדי להימנע מפתחי שירות בתוך הבית וגם כדי לבצע הנמכת תקרה עבור התעלות בלבד, מה שאפשר רווח של עוד כחמישה עשר סנטימטרים גובה מרצפה עד תקרה. באזור הסלון, ישנם שני גרילי אספקת אוויר תקרתיים דקים וארוכים מסוג סלוט, כשהאחד מלווה את האדריכלות לכל אורך פתח היציאה לגינה והשני, מקביל לו, באזור הכניסה לסלון. פתחי יניקת האוויר החוזר, משולבים כתריסים בנגרות הארון שנמצא בחלק התחתון של קיר הטלוויזיה. משם, עוברים הצינורות בתוך תעלות פח, עולים למעלה באמצעות עיבוי קיר ומגיעים למאייד שנמצא על הגג. פתחי אספקת האוויר במטבח, משולבים באמצעות גרילים מוברשים בנגרות בחלק העליון של ארונות הקיר ומשתלבים כך, באין מפריע, בעיצוב הארונות והחלל. יניקת האוויר, לעומת זה, מתבצעת דרך צוקל נסתר במפלס הרצפה של אותם ארונות. בחדר ההורים, הפונה לחצר האחורית ולבריכה, שולבה מערכת חזקה של דייקין מדגם לחץ גבוה. הצנרת מוטמעת בהנמכת התקרה כשאספקת האוויר מתבצעת דרך גריל תקרתי ארוך וצר הסמוך לפתח היציאה לגינה. יניקת האוויר, מתבצעת דרך צוקל המצוי בחלק התחתון של ארון הקיר ומשולב בנגרות שלו. בחדר זה, שולבה מערכת חזקה יחסית ולכן האוויר החוזר מנותב דרך פיר ששולב בנגרות שרוחבו 65 ס״מ ועומקו 25 ס״מ. פיר זה, רץ כלפי מעלה לכיוון המאייד שיושב על הגג. בחדרי השינה הנוספים, הוטמעו המאיידים כחלק מהנגרות בארונות הקיר. כך למעשה, הם נמצאים בתקרה כפולה הניתנת לפירוק בתוך כל ארון כזה עם פתח גישה דרך הארון. אספקת האוויר, מתבצעת דרך גריל משולב בנגרות בחלק העליון של הארון ואילו יניקת האוויר מתבצעת דרך צוקל נסתר בחלק התחתון שלו. במרתף, המשמש כחדר משפחה, הוטמעו המאיידים בתוך נישות שנלקחו בחשבון עוד בשלב בניית השלד של הבית. גריל אספקת האוויר, משתלב בנגרות ארון הקיר המצוי שם ואילו יניקת האוויר, מתבצעת דרך צוקל נסתר במפלס הרצפה של אותו ארון. כלל המעבים של מערכת המיזוג בבית, הותקנו על הגג שלא בסמוך למאיידים, באזור המרוחק מחדרי השינה במטרה להשיג שקט מירבי. מערכת המיזוג מסונכרנת עם מערכת הבית החכם באמצעות בקר מרכזי עליו ניתן לשלוט מרחוק למטרות תפעול, קביעת טמפרטורה וזיהוי תקלות.